Byznys

Chcete si to přepočítat?

Nikdo z lidí nepracuje jenom tak pro nic a za nic. Každý logicky chce, aby mu z toho něco káplo, tedy aby dostal za odvedenou práci peníze. Kdyby tomu tak nebylo, nešlo by vlastně ani o zaměstnání, šlo by nanejvýš tak o nějakou zájmovou činnost. A v případě, že by to pak člověka nebavilo, by se tomu dalo říkat možná i otroctví.

Člověk tak v případě zájmu projeví ochotu vzít nabízenou práci. Ovšem mezi tím prvním, co při přijímacím pohovoru zazní, je pochopitelně to, kolik za to dotyčný dostane. A stejně tak logické je i to, že se to zájemce o zaměstnání od svého potenciálního zaměstnavatele dozví. Jinak to přece ani nejde, jinak by zájem o nabízenou pracovní pozici hodně rychle klesl na bod mrazu.

krabice s bankovkami

Obvykle se v takovém případě dohaduje hrubá mzda. Tedy to, kolik zaměstnavatel zaměstnanci dá. Ovšem zaměstnanec dostane ony peníze teprve poté, co se z nich strhne daň z příjmu, sociální pojištění a zdravotní pojištění. A možná i něco jiného, což už je ale individuální záležitost. A to může znamenat třeba i znatelný pokles oné částky. Takový, že to nejeden ze zaměstnanců prostě nemůže nechat jen tak být. A chce mít jistotu, zda vážně dostal to, co dostat měl. A naštěstí si to může poměrně snadno přepočítat. Existuje totiž i jednoduchá možnost, jak provést výpočet hrubé mzdy z čisté kalkulackacistemzdy.cz. Stačí vědět, kolik dotyčný člověk dostal, jaké měl případně slevy na daních a podobně, a rázem se dobere k tomu, co mu měl zaměstnavatel dát. A to už porovná sám.

eura peníze

Ale funguje to i přesně naopak. A opačný výpočet se provádí obvykle daleko častěji. Protože člověk nepotřebuje ani tak kontrolovat účty svého zaměstnavatele, jako spíše vědět, kolik z přislíbené hrubé mzdy skutečně dostane. Protože hrubá mzda je vlastně pro zaměstnance vždy dost zbytečné číslo. Hlavní je přece to, co opravdu dostane a z čeho pak bude žít.