Nezařazené

Zahrádka jako z pohádky

Když se řeknou kapradiny, asi si všichni vybavíme les a v něm spoustu orosených drobných rostlinek, které působí tak romanticky až pohádkově. Kapradiny jsou jedny z nejstarších rostlin, už tedy zdobí svět nějakou tu dobu. Mají sice rádi vlhko a stín, ale zase nejsou tak náročné na kvalitu půdy a vyrostou tak skoro kdekoliv. Vypěstovat si je můžete i doma, ovšem v přírodě a venku na zahradě vypadají nejlépe. Kromě potěchy oka, jsou ovšem některé kapradiny také léčivé, což jste možná ani nevěděli.

holka v lese

Vypěstujte si kapradiny

Kapradiny jsou trvalkami, při správné péči vám budou v záhonu růst po mnoho let a není s nimi přitom skoro žádná práce. Potřebují hlavně stín a mají rádi vlhko, takže je dobré je také postřikovat vodou. Kapradiny sice nekvetou, takže barevnou nádheru tu nečekejte, ale to jim vůbec nevadí, dokážou ohromit krásou svých listů, jasně zelenou barvou a různě tvarovanými lístky. Kapradin je velké množství druhů, je tak z čeho vybírat a můžete si jich vysadit klidně více druhů vedle sebe. Některé druhy se výborně hodí na skalky. Kapradiny mají také zajímavá jména a některé vypadají přesně podle svého názvu, jako například pérovník pštrosí, jehož listy opravdu svým vzhledem připomínají pštrosí pera. Vaše zahrada dostane úplně nový vzhled a všichni ji budou jistě obdivovat.
kapradina v lese

Léčivé kapradiny

Moc se to o nich neví, ale některé druhy kapradin, byli v minulosti, hojně využívány k léčbě různých nemocí. Dnes se využívají spíše jen v homeopatii. Kapradinami je totiž možné se i předávkovat, člověk musí znát přesné množství a hlavně správnou odrůdu, na to aby mu mohla rostlina pomoci. A tak to raději přenechejte odborníkům. Kromě toho ale kapradí působí jako čistič vzduchu a okolí, v jejich blízkosti, by se nám tak mělo lépe dýchat a navíc se kapradí také používalo k očištění energií a mentálního zdraví a také pomáhá k lepšímu soustředění. Zkrátka je ani nemusíte nijak požívat, aby vám pomohly, stačí být v jejich blízkosti.