Lifestyle

Ze života fitnessáka

Pokud je váš důvod hubnutí, pevnější zdraví či prostě chcete, není důvod k zábranám. Žít zdravě je dnes dost v kurzu, což je jedině dobře, protože podporovat zdravý rozvoj je skvělá myšlenka. Kde ale začít?

černoch, svaly

1. Jídelníček

Možná jste slyšeli o tom, že větší část vaší tělesné změny tvoří jídlo. Můžete se řídit pravidlem 80/20, které funguje na bázi většinové zdravé stravy v poměru s minimem nezdravého. V češtině to znamená, že budete celý týden jíst zdravě, ale sem tam, třeba 3x týdně, si dopřejete něco sladkého, co máte rádi. Je to udržitelné a realistické. Nemusíte se tak omezovat nebo si něco vyčítat. Základ je také spočítat si svůj kalorický příjem a z něho složit dle počtu kalorií jídelníček, kterým splníte váš cíl. Výpočet můžete provést sami za pomoci internetu.

2. Cvičení

Pohyb je skvělá věc. Nejen, že díky němu hubnete, posilujete, zpevňujete, ale zlepšujete i své fyzické a psychické zdraví. Pokud se stane vaší zálibou, můžete skákat radostí, protože jste zabili dvě mouchy jednou ranou.

Cvičit se doporučuje alespoň 3x týdně, maximálně 5x-6x. Zase to nepřehánějte, dopřejte si odpočinek a načerpejte síly.

Do tréninku byste měli zahrnout i kardio, ideální je HIIT, díky kterému spalujete kalorie ještě rychleji, než u klasického kardia.

Nemusíte hned chodit do fitka, stačí si doma pustit nějaké cvičící video a už to půjde samo. Na Youtube máte dostatek možností, takže si určitě vyberete.
činka, síla

3. Oblečení

Možná si říkáte, že tohle není zas tak důležité, ale ono vlastně vcelku je. Jestliže totiž máte na sobě oblečení, z kterého jste nadšení a líbí se vám, máte větší chuť do cvičení a dokonce se na něj i těšíte. Budete mít ze sebe radost, vypadat hezky a z tréninku se celkově cítit líp.

4. Doplňky a pomůcky

Chcete se do cvičení více ponořit? Kupte si různé vychytávky, jako jsou činky nebo odporové gumy. Bude to změna a možná zjistíte, že je to tak zábavnější.

Co se týče doplňků stravy (proteiny, tyčinky), jsou určitě vhodnými náhražkami klasického. Hlídejte si ale složení, protože můžete narazit na nápis ,,fit“ nebo ,,no sugar“, což ale ještě neznamená, že je to zdravé. Přečtěte si, z čeho se daná věc skládá a dejte na uváženou, zda se jedná o kvalitní produkt. Pokud má složení více jak 3 řádky, raději to nechte v obchodě.

Zdravý životní styl je celkově o tom, že ho jako styl budete brát. Naučíte se nepřejídat se, jíst takzvaně ,,čistě“, dodávat tělu to, co potřebuje a snažit se využít pohyb kdekoliv to půjde. Až se příště budete rozhodovat, jestli výtah, nebo schody, dejte si výzvu a vyšlápněte několik pater třeba po dvou. Trénovat tak můžete kdykoli!