Domov

Zatočte s malým prostorem

Mnoho rodin zná tento problém více než důvěrně. Malý byt a mnoho věcí, které musíte uložit. Není však třeba zoufat. Pojďme si říci, co je možné udělat, abychom nad malým prostorem vyzráli.
1/ zvolte takové kusy nábytku, které pojmou co nejvíce věcí a přitom opticky nezaberou velké místo.

Takovým vděčným kusem nábytku je tzv. multifunkční skříňka. Skříňku lze umístit do jakékoliv místnosti. V kuchyni může po určité úpravě suplovat jídelní stůl a přitom může ještě pojmout méně používané nádobí. V obýváku může sloužit jako konferenční stolek a knihovna zároveň. V dětském pokoji se velmi dobře hodí na uložení hraček či pomůcek k učení. Její horní plocha pak může sloužit jako pracovní plocha na zájmovou činnost nebo toaletka se zrcadlem pro malou slečnu.

2/netrvejte za každou cenu na propojení kuchyně a obývacího prostoru
Pro velké prostory je toto řešení atraktivní a vhodné. Pokud ale nemáme dost místa, je vhodnější kuchyňský kout částečně oddělit alespoň kusy nábytku, abychom dodrželi funkční celky bytu.

3/používejte menší kousky nábytku
V malých prostorách je lepší volit menší kusy nábytku než jeden velký. Půsoví mohutně a ještě více zmenšuje opticky celý prostor. Stejně tak není vhodné používat třeba rohové sestavy nebo rohové pohovky.

4/volte skříňky přidělané na zdi, které nestojí na podlaze
Tímto fíglem zajistíme pocit vzdušnosti v prostoru. Nábytek stojící na zemi naopak prostor opticky zmenšuje.

5/dbejte na barevnost
Barva také může udělat zázrak. Světlejší barvy jsou do malých prostor vhodnější než barvy temné a syté. Nejlépe je vhodné použít tón v tónu, který jemně prozáří prostor a opticky jej zvětší a prosvětlí. Přírodní odstíny pak lahodí oku i duši a jsou příjemné.

Vyvarujme se křiklavých tónů, které provokují naše emoce a psychologové tvrdí, že mohou i za naše špatné mezilidské vztahy. Měli bychom být na pozoru při volbě červené, oranžové a sytých modrých a zelených barev. Nic nezkazíme jemnými odstíny v přiměřeném množství. Do malých prostorů se také doporučuje čistě bílá, která lze kombinovat s jakoukoliv barvou.