Domov

Které domy a byty mohou být nemocné?

Zjednodušeně řečeno: nemocné jsou všechny budovy, v kterých je špatné vnitřní prostředí. Mohou to být starší, rekonstruované byty nebo domy, administrativní budovy i továrny, stejně jako moderní novostavby. Onemocní budova, onemocní i člověk, který v nich pobývá.
plíseň na zdi
Hlavní příčinou nemocných budov je vzduch, který se dá nazývat spíše „nevzduch“. Nelze se tomu divit, když:
· Okna jsou téměř hermeticky utěsňována a dům nedostatečně větrá.
· Zvyšuje se vlhkost vzduchu a výskyt plísní, hub a roztočů i zárodky nebezpečných patogenních spor na stavebních konstrukcích.
· Bacily a viry mají spoustu příležitostí rozmnožovat se a přenášet.
· K tomu lze přidat koncentrace radonu, působení zplodin kouření a spalovacích motorů zvenčí, prachu, pylu a dalších různých alergenů.

Jak zlepšit stav?
Jako nejsnadnější řešení se nabízí často větrat, ovšem když bydlíte u rušné křižovatky, pouštíte si dovnitř zase jen prach a výfukové plyny. Když se bez nějaké zjevné příčiny cítíte špatně, ale při pobytu venku Vaše veškeré potíže zmizí, napadne Vás obklopit se v bytě živými květinami nebo energizujícími kameny. Bohužel studie ukazují, že syndrom nemocné budovy se stejně projeví. A tak pomohou snad jen ionizátory a čištiče vzduchu.
usa manhattan
Vliv na lidské zdraví
V souvislosti se zdravým životním stylem se neustále mluví o co nejčastějším pobytu v přírodě, kterým posilujeme imunitu. V přírodě se cítíme lépe díky ovzduší, které tvoří vzdušné a záporné ionty. Ty jsou však v uměle vytvořených a větraných prostorách pohlcovány znečišťujícími látkami. A my ve svých bytech, domech a kancelářích trávíme 70 % času!

Jak se nemocné domy podepisují na našem zdraví?
· trpí psychika – projevuje se letargie nebo naopak podrážděnost a bolesti hlavy, únava
· dýchací obtíže ( neustupující rýma, astma, sucho v krku) a alergie
· podráždění očí i pokožky těla
· snížená výkonnost