Byznys

Proč je odvětrávání v budovách důležité

Ať se nám to líbí, nebo ne, faktem je, že na rozdíl od našich předků trávíme naprostou většinu dne uzavřeni v budovách. Mnohdy si to ani neuvědomujeme, a pokud ano, pak tento fakt oceňujeme, především v zimě nebo za nepříznivého počasí.

Aby však tento způsob života byl bezpečný, musí jakákoliv stavba splňovat mnoho podmínek. A zde není řeč pouze o její konstrukci z hlediska statiky či bezpečnosti a kvalitě použitého materiálu. Velmi důležitá je, ač si to mnoho z nás neuvědomuje, možnost rychlého odvětrávání Taurisplus.cz.

odvetravani1

Jednoduše řečeno to znamená, že musí být možné kdykoliv zajistit co nejrychlejší výměnu vzduchu za venkovní. V případě běžných obytných budov je tento problém zdaleka nejčastěji řešen okny – stačí je jen otevřít dokořán, a hned tu máme čerstvý vzduch.

Okna však není možné instalovat všude, nebo alespoň ne taková, aby se dala otevírat. V mnoha výrobnách je nutné zachovávat stálou teplotu, či dokonce zamezit přístupu slunečního světla, aby nedošlo k poškození vyráběných produktů. V takovém případě se používají mechanické výměníky, které jedním koncem vzduch nasávají, a druhým přivádí čerstvý (samozřejmě ohřátý či ochlazený na patřičnou teplotu, často také zbavený nečistot).

Je však pochopitelné, že toto vše je práce navíc. Není tedy divu, že se mnoho lidí ptá, zda je toto nařízení skutečně nezbytné. Je skutečně nutné mít kdykoliv možnost rychlé výměny vzduchu?

odvetravani2

Odpověď zní, že ano. Vždy je totiž nutné počítat například s únikem plynu. Může se jednat o prasknutí či uvolnění plynového potrubí, či jednoduše můžeme náhodou nechat zapnutý nezapálený plynový hořák. O tom, jaké by to mohlo mít následky pro přítomné osoby, asi není třeba hovořit.

Dále je zde fakt, že v prostorách, kde je po celý den mnoho lidí najednou, se vzduch po čase stane vydýchaným. Oproti běžnému mínění však nejde o snížení množství kyslíku, jako spíše o zvýšení množství oxidu uhličitého. A tomu je nutné zabránit.

Jak je tedy vidět, jedná se o skutečně důležitou záležitost. Bez přehánění na ní může záviset náš život a zdraví. Je tedy jasné, že se nevyplatí ji podceňovat.