Lifestyle

Horské turistice propadá stále více lidí

Turistika představuje vcelku nenáročnou pohybovou aktivitu, kterou je možné provozovat v kterémkoliv ročním období. Toulky krajinou vyhledávají lidí napříč věkovými kategoriemi. Turistika má navíc kouzlo v její variabilnosti. Na nenáročné túry je možné vyrazit třeba s rodinou či v pokročilejším věku, náročnější cesty jsou určeny pro nadšence, kteří mají síly na rozdávání a už mají s turistikou alespoň nějakou zkušenost. A nesmíme zapomenout ani na ferraty, tak se vyznačují horské cesty mnohdy ve velmi špatně přístupném terénu, kde je zapotřebí se jistit proti případnému pádu. Cílem takových cest je zpřístupnění jinak nepřístupného terénu i jedincům, kteří nemají s horolezectvím žádné zkušenosti. Pokud tedy zvolíte trasu, dle vaší náročnosti, užijete si spoustu zábavy, dáte si do těla, a ještě přitom budete obklopeni mnohdy dechberoucí přírodou.

Muž v horách

Do hor jen se správným vybavením

Horská turistika má své kouzlo za předpokladu, že jste na zdolávání náročných tras dobře vybaveni. Základem je kvalitní obuv s podrážkou, která je určena speciálně do zhoršeného terénu. Trekové boty dámské i pánské najdete ve většině specializovaných obchodů nebo na internetu. Kde jsou povětšinou děleny dle náročnosti terénu či ročního období. Pokud si s výběrem nevíte rady, nebojte se oslovit personál, který vám ochotně poradí. Obuv na léto by měla být prodyšná a lehká, zatímco v zimním období zase oceníme botu, která udrží chodidlo v such a teple. Při výběru klaďte velký důraz na podrážku, která zabrání případnému uklouznutí na kamenných cestách ve vlhkém počasí.

Společní chvíle

Krom tolik potřebné obuvi se vyplatí myslet i na oblečení. Spodní funkční vrstva musí spolehlivě odvádět pot od těla. Další vrstvy pak volte s ohledem na aktuální teplotní podmínky. Poslední vrstva by měla chránit před deštěm, sněhem nebo silnějším větrem.