Byznys

Nový mýtný systém se blíží. Dopravci, nepropásněte registraci!

Od neděle 22. září, je spuštěna registrace do nového mýtného systému společnosti Czechtoll, která se týká všech dopravců v České republice. Do tohoto systému jsou dopravci povinni registrovat nákladní auta s hmotností nad 3,5 tuny. V rámci změny poskytovatele musejí dopravci registrovat vozidla u nové společnosti a s tím souvisí také výměna palubní jednotky v kabinách nákladních vozidel. Dopravci mohou registrovat vozidlo na 250 výdejních míst, ale také elektronicky. Pozor si dejte na změnu některých výdejních míst. Místa, například benzínové pumpy, které dříve umožňovaly dobytí kreditu nebo novou registraci, nemusí mít se společností Czechtoll smlouvu a už nemusí být v seznamu výdejních míst.

kamiony na cestě

Registraci vozidel budou hlídat zástupci Ředitelství silnic a dálnic, kteří mají k dispozici čtyřicet nových aut, díky kterým budou kontrolovat platbu mýta. Celníci tak mohou jednoduše rozpoznat, která vozidla nemají zaplaceno nebo nemají palubní jednotku vůbec. Práci celníků bude doplňovat technika v podobě šedesáti mýtných bran.

 

Nový mýtný systém začne fungovat od prvního prosince. V první vlně bude 1300 kilometrů českých dálnic a od nového roku se přidají další úseky. Novou registraci je nutné mít vyřízenou od prvního prosince, přestože trasy dopravců nespadají do první vlny.

 

Pokud se dopravci vydají registrovat vozidla osobně, potřebují si s sebou vzít staré Premid jednotky a osvědčení o emisích. Překvapením možná bude cena za pronájem mýtné jednotky. Na místo původních patnácti stovek si dopravci připlatí o více než tisíc korun navíc.

auta na dálnici

Přestože jsou dopravci vyzývání již nějakou dobu, aby s registrací vozidel příliš neotáleli, doposud bylo zaregistrováno přibližně 38 tisíc vozidel od 4 tisíc dopravců. Vzhledem k tomu, že v České republice je zaregistrováno přibližně 50 tisíc dopravců, není statistika příliš příznivá.

 

Přechod na nový mýtný systém provázejí spory ministerstva dopravy a bouřící se společnosti Kapsch, která doposud spravovala mýtný systém v České republice. Antimonopolní úřad v současné době zakázal plnění smlouvy mezi státem a společností Czechtoll. Ministerstvo se proti rozhodnutí vymezilo a vedle čekání na verdikt rozjelo přípravy vyhlášení nové soutěže na poskytovatele. Prohlašují však, že jde pouze o záložní nouzový plán, kdyby antimonopolní úřad trval na zákazu plnění. Ministerstvo dopravy deklaruje, že spor se nijak nedotkne koncových uživatelů.