Nezařazené

Vybíráme vysokou školu

Na studenty, kteří se rozhodnou studovat po maturitě nadále na vysoké škole čeká hned několik výzev. Výběr oboru, výběr školy, přihlášení se na školu, zvládnutí přijímací zkoušky, přijít k zápisu a je hotovo. První krok, výběr oboru je jasný, student by si měl primárně vybrat obor sám na základě svých zájmů, koníčků a především svých dovedností. Pokud omdlíváte při pohledu na krev, nemá cenu se hlásit na medicínu. Jakmile si ujasníte, jaký obor studovat, můžete se pustit do výběru školy.
student v knihovně
·         Vyberte všechny školy
Nejprve si zjistěte, na kterých školách probíhá studium daného oboru, který chcete vy nebo vaše dítě studovat. Obory se často překrývají, a proto většina z nich probíhá na minimálně dvou vysokých školách v republice. Mnohdy je navíc daný obor rozdělen na podobory. Pokud máte všechny školy vypsané, pak můžete pokročit dále.
·         Každý obor je jiný
I když se budou obory často jmenovat stejně, jsou často velice rozdílné. U daných oborů si zjistěte předměty, které musíte absolvovat a jejich sylaby. Bude to sice trochu mravenčí práce, ale je důležité si vybrat obor, který vám bude co nejvíce sedět.
·         Prostředí
Prostředí studia je velice důležité. Ideálně se zajděte podívat na den otevřených dveří dané univerzity a fakulty. Na těch se dozvíte nejen informace o oboru, fakultě, knihovně nebo menze ale také zákulisní informace od studujících studentů a také se podíváte, kde vlastně výuka probíhá. Uvědomte si, že budete ve škole trávit podstatnou část dne a proto by vám mělo být místo studia příjemné.
nadšené absolventky
·         Prestiž školy
Jsou školy, které jsou prestižní a oblíbené a jiné, které zase tak prestižní nejsou. Vybírejte si školu, která má dobré jméno a za kterou se nebudete stydět. Některé školy mají ve společnosti spíše opačný efekt a dveře spíše zavírají, než by je otevíraly. Zjistěte si tedy reference, které školy mají a zkušenosti bývalých studentů.