Domov

3 tipy, jak dostat z malého bytu co nejvíc

Dvoupokoják, čtyřpokojový byt nebo pouhá garsonka? O velikosti pohodlného bydlení máme každý jiné představy. Zatímco jednomu stačí postel, lednice a jedna skříň, jiný by nedokázal na malém prostoru přežít déle než týden. Co ale dělat, když je malý byt nutností? Poradíme Vám, jak pracovat s prostorem, který máte k dispozici, i když ho není právě mnoho. Malý byt se nemusí rovnat katastrofě, a pokud si se stísněnými prostory budete umět poradit, dokážete vykouzlit kouzelný útulný domov vytvořený na míru Vašim potřebám.
pohovka v pokoji
1. Utvořte obytné zóny
Malý byt si rozdělte do několika oblastní podle toho, co v té které části děláte. Vznikne Vám nejspíš zóna spaní a jídla, ty můžete doplnit i zónami pro relaxaci nebo stolování podle toho, kolik prostoru máte k dispozici. Jednotlivé zóny na sebe mohou plynule navazovat nebo je můžete rozdělit závěsy či paravánem.
2. Hrajte si se světlem
Jedním z nejdůležitějších bodů, které je potřeba dodržet, aby se z malého bytu nestala tmavá kobka je dostat do prostoru co nejvíce světla. Toho můžete dosáhnout výmalbou ve světlých tónech. Nejlépe uděláte, když necháte zdi úplně bílé. Stejně tak nábytek volte spíš světlý a opticky vzdušný. Vyvarujte se kusům, které prostor zatíží a budou působit na pohled těžkopádně. Prosvětlit byt Vám pomohou i správně umístěná zrcadla. Dejte je na zeď naproti oknům. Pokud tuhle možnost nemáte, umístěte před zrcadlo alespoň jiný zdroj světla, nástěnnou nebo stojací lampu.
jednoduše zařízený pokoj
3. Hledejte multifunkční kousky
Variabilní multifunkční nábytek Vám dokáže ušetřit dost místa. Zaměřte se na kusy, které potřebujete a zkuste je využít i jinak. Pokud máte spací a relaxační zónu v jednom, volte rozkládací pohovku. Ke stolování Vám poslouží menší rozkládací stůl, ale využít můžete i ostrůvek u kuchyňské linky, který zároveň využijete jako pracovní plochu a úložné prostory v kuchyni. Zajímavým tipem může být i taburet. Na tom můžete posedět a zároveň ho opět použít jako menší úložný prostor.